İŞ KAZALARI CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Ana Sayfa » Bizden Haberler » İŞ KAZALARI CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Burdur’da yaşanan kazada 2 işçinin hayatını kaybetmesi ve Kütahya’da HES inşaatında bir işçinin hala göçük altında kurtarılmayı beklemesi Türkiye’de iş kazalarının can almaya devam ettiğini gösteriyor.

Burdur’da bir krom madeninde gaz zehirlenmesi sonucu 2 işçi hayatını kaybetti, 3 işçi de hastaneye kaldırıldı. Kütahya’nın Domaniç ilçesindeki hidroelektrik santralinin (HES) tünel inşaatında meydana gelen göçükte ise bir işçi göçük altında mahsur kaldı ve hala kurtarılamadı.  Yaşanan bu olaylar ülkemizde görülen iş kazalarına son iki örnek. Ülkemiz  iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada 3′üncü sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre iş yerlerindeki sağlık sorunlarının yüzde 56’sını meslek hastalıkları yüzde 44’ünü iş kazaları oluştururken Türkiye’de bu verilerin yüzde 99’u iş kazası yüzde 1’i meslek hastalıkları oluşturuyor.

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı raporlara göre, “Günde 5 ila 8 işçi hayatını kaybediyor. 2014’te verilerinin hala açıklanmasını bekliyoruz. Resmi olmayan verilere göre en az bin 886 işçi hayatını kaybetti. 2015’in ilk üç ayında ise en az 351 işçi. Sadece maden faciası ve asansör faciası gibi toplu katliamlarda mı iş kazalarında ölenler akla gelmeli?

NEDEN İŞ KAZASI YERİNE İŞ CİNAYETİ TANIMI?

Yaşanan kazaların sadece yüzde 2’si önlenemez sebeplerden meydana gelmektedir. İş kazalarının yüzde 98’i gibi büyük bir bölümü doğru politikalar ve önlemler ile önlenebilir kazalardır. Önlenebileceği halde bu kazalar gerçekleşmeye devam ediyorsa bu kaza değil cinayettir.

İŞ CİNAYETLERİ NASIL DURDURULABİLİR?

Yaşanan bu cinayetleri durdurmak için öncelikli olarak toplumsal bir seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Ardından yasalar uygulanması, gerekli tedbirler alınması, bütün sorumlular adilce yargılanıp cezalandırılması, kamu çalışanları devlet koruması altında yargıdan kaçırılmaması geliyor.

Yaşanan bu acı kazada hayatını kaybeden Engin Özcan ve Ömer Özcan’a Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve Kütahya’da HES inşaatındaki göçükte mahsur kalarak kurtarılmayı bekleyen Veysel Aykut’un ise bir an önce sağlıklı bir şekilde kurtarılmasını diliyorum.

Emine Gülizar Emecan
İnşaat Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

TÜRKİYENİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

FACEBOOKTA BİZ