CHP YÜZYILIN PROJESİNİ AÇIKLADI

Ana Sayfa » Bizden Haberler » CHP YÜZYILIN PROJESİNİ AÇIKLADI

Kemal Kilicdaroglu_1 

CHP, “Yaşanacak Bir Türkiye” hedefinin dört ana temel stratejisinden biri olan “rekabetçi ekonomi” kapsamında, ‘Türkiye’nin kaderini değiştirecek ve katma değer yaratacak en büyük adım’ olarak nitelendirilen “Merkez Türkiye” projesini açıkladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ekonomileri, pazarları, ülkeleri, şehirleri, kültürleri ve yaşamları birbirine bağlayacak, tüm yakın coğrafyada barışı, huzuru pekiştirecek, aşı ve işi büyütecek bir zenginleşme projesi” olarak tanımladığı “Merkez Türkiye”; dünyanın dördüncü küresel ticari entegrasyon projesi olacak.

 

Kamu-özel kurum işbirliği modeli çerçevesinde, önümüzdeki 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek “Merkez Türkiye”, çevresindeki tüm illeri ve Türkiye’yi kalkındıracak, 2035’e gelindiğinde doğrudan 100 milyar dolarlık katma değer yaratacak ve en az 65 milyar dolarlık ihracat yapacak.  Bu projeyle Türkiye Orta Asya, Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’nın ardından tüm dünyanın ekonomi üssü haline gelecek.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlere 17 gün kala; Türkiye ekonomisine ivme kazandıracak, iş dünyasına vizyon katacak, Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak ve halkın refah seviyesini yükseltecek “Yüzyılın Projesi”ni açıkladı.

 

Konuşmasında, Türkiye’nin, 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ve 21,6 trilyon dolarlık bir pazara erişim imkanına sahip olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, projenin Türkiye’yi, demiryolu-karayolu-havayolu-denizyolu bağlantısıyla dünyanın küresel bir limanı haline getireceğini belirtti.

 

“Merkez Türkiye” ile Orta Doğu, Kafkasya ve Orta Asya bölgelerinin, Türkiye limanlarıyla Avrupa’ya ve küresel ticaret yollarına bağlanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu,  “Petrol ve doğal gazı dünya piyasalarına taşıyan Türkiye, şimdi “Merkez Türkiye” projesi ile dünyanın yükünü, ürününü taşıyacak, işleyecek, katma değer katarak yeniden ihraç edecek ve “Merkez Türkiye”, Afro-Avrasya coğrafyasında önemli bir ticari merkez haline gelecek” dedi.

 

Dünyanın lider lojistik, finans, hafif imalat ve otomotiv markalarının, ambalajlama ve paketleme, ürün montajı, ısı kontrollü depolama ve dağıtım, yeniden işleme, fuarcılık, standardizasyon-gözetim ve sertifikasyon, yedek parça dağıtımı ve sigorta gibi pek çok sektör şirketinin “Merkez Türkiye”de konuşlanacağını belirten Kılıçdaroğlu, “GAP bölgesinin ve diğer illerin ürünleri, Kafkasya’ya, Asya’ya Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Karadeniz’e, Avrupa’ya ve Amerika’ya dağılacak. “Merkez Türkiye” tüm Türkiye’yi kalkındıracak.” dedi.

 

“Merkez Türkiye”, sadece küresel bir lojistik merkez değil, büyüyecek, gelişecek, alt yapısı mükemmel, 2035’e gelindiğinde 3 milyon nüfusa ulaşacak, yaşanacak bir cazibe merkezi ve akıllı bir kent olacak.

Kemal Kilicdaroglu_2

Merkez Türkiye: Beraber zenginleşme projesi…

“Eşsiz coğrafyamızın bize bahşettiği üstünlüğü kullanarak sadece ticaret yollarını birbirine bağlamakla kalmayacağız. Ekonomileri, pazarları, ülkeleri, şehirleri, kültürleri ve yaşamları birbirine bağlayacağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu, tüm yakın coğrafyamızda barışı, huzuru pekiştirecek, aşı ve işi büyütecek bir projedir. Bu, beraberce zenginleşme projesidir. Bu nedenle bu proje, yüzyılın projesidir” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Merkez Türkiye” projesi ile genç nüfusunun sunduğu büyük fırsatları kullanarak Türkiye’nin rekabet gücünü artıracaklarını da belirtti. Bu projenin Türkiye’de üretken yatırımları artıracağını, gençlere nitelikli iş ve istihdam imkanları sunacağını ve ekonomide verimlilik artışına katkı sağlayacağına dikkat çekti. “Merkez Türkiye” projesiyle; hem ülke, hem vatandaş birlikte zenginleşecek. Zenginlik tabana yayılacak.  Kazanan güç odakları değil, halk olacak” diye konuştu.

 

Dünyanın dördüncü küresel ticari entegrasyon projesi

Konuşmasında, küresel gelir ve ticaretten benzer ekonomilerin aldığı pay artarken, mevcut ticaret yollarının bu ağırlığı taşıyamaz hale geldiğine de vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bu nedenle gelişen ekonomiler arasında yolları ve pazarları birbirine bağlamaya, yakınlaştırmaya dönük girişimlerin hızlandığına şahit oluyoruz. Dünyada bugün bu çerçevede yürütülen üç büyük proje var. Güney Amerika Bölgesel Altyapıları Birleştirme Girişimi, Güneydoğu Asya yarımadasında tüm tren yollarını birbirine bağlayacak Kunming- Singapur Demiryolu Projesi ve 2013’te Çin tarafından ilan edilen İpek Yolu Ekonomik Kuşak Girişimi ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Projesi. Bugün burada biz dünyanın dördüncü küresel ticari entegrasyon projesini açıklıyoruz. Türkiye’nin bölgesel ve küresel güç olması yönünde dev bir adım atıyoruz. Ülkemize ve bölgemize zenginleşmenin, barışın ve huzurun kapılarını açıyoruz.”

 

CHP, 92 yıl önce de Ankara’yı kurdu

Bundan 92 yıl önce Anadolu bozkırının ortasında yeni bir şehri, Ankara’yı da CHP’nin inşa ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şimdi yine Anadolu’nun bir başka köşesinde bu sefer önemli bir küresel ticari-lojistik merkez ve yaşam alanı inşa edeceğiz” diye konuştu. Cumhuriyetin 100. yılına yeni bir vizyon ve iddia ile yürüyeceklerini belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki 20 yıl bize çok önemli bir fırsat sunuyor. Çalışma çağındaki nüfusumuzun, çalışamayacak durumdaki nüfusumuzdan daha fazla olduğu bir dönemin içindeyiz. 20 yıl sonra şu an açık olan bu fırsat penceresi kapanacak. Türkiye yaşlı ülkeler sınıfına geçecek. Dolayısıyla şu anda içinde bulunduğumuz ‘orta gelir’ ve ‘orta teknoloji’ tuzağından çıkabilmek, insani gelişmişlikte ilk 20 ülke arasına girebilmek için önümüzde sadece 20 yıllık bir zaman dilimi var. Bu nedenle sahip olduğumuz iki önemli mukayeseli üstünlüğümüzü; yani coğrafyamızı ve genç nüfus avantajımızı eş zamanlı olarak kullanacak strateji, politika ve projelere büyük ihtiyaç var. “Merkez Türkiye” projesini bu ihtiyacı göz önüne alarak geliştirdik.”

 

Kişi başı gelir 30 bin 294 dolara çıkacak, insani gelişmişlikte Türkiye ilk 20’ye taşınacak

Açıklamasında ekonomik verilere de değinen Kılıçdaroğlu: “Uygulayacağımız ekonomik strateji ile önümüzdeki 20 yılda Türkiye ekonomisi genelinde ortalama yüzde 6’lık bir büyüme hızını yakalayacağız. 2035 yılına gelindiğinde ülkemizin (2014 dolar kuru ve fiyatlarıyla) 2,7 trilyon dolarlık bir ekonomi olmasını sağlayacağız, ihracatı 690 milyar dolara taşıyacağız. Kişi başına düşen geliri, bugün içine düştüğü 10 bin dolar tuzağından kurtarıp 30 bin 294 dolara çıkaracağız. “Merkez Türkiye”de kişi başına gelir 33 bin 323 dolar olacak. Uygulayacağımız bu strateji ile önümüzdeki 20 yılda bu ülkede yaklaşık 20 milyon ilave istihdam yaratacağız. Ve daha da önemlisi çocuklarımıza birinci sınıf eğitim vereceğiz. Her yıl 15 bin gencimizi yurtdışına doktoraya göndereceğiz. Türk gencini dünyanın her yerinde rekabet edebilecek yeteneklerle donatacağız. 2035’e gelindiğinde her türlü vasatlık tuzağının prangalarını kırmış, insani gelişmişlikte bugün bulunduğu 69. sıradan ilk 20’ye taşınmış bir Türkiye’ye kavuşacağız.”

Kemal Kilicdaroglu_3

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

TÜRKİYENİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

FACEBOOKTA BİZ